Birk Rohelend

Päritolu

"Ma ei suuda kuidagi areneda tänapäevani, vaid olen nagu Frankensteini groteskne looming, lihasse kutsutud pool sajandit pärast oma tegelikku eluaega."
Birk Rohelend
  • Sünnikoht: Viljandi
  • Sünniaeg: 17. aprill 1981
  • Vanemad: lahutatud, ema surnud
  • Õed-vennad: 11 aastat vanem vend, 9 aastat vanem õde
  • Praegune perekond: abielus, kahe lapse ema



Lapsepõlv

"Kui  üldse midagi kardan, siis on need reaalsed inimesed, kes suudavad olla alati julmemad kui kõige kohutavam kirjanduslik karakter."
Birk Rohelend


Birk Rohelennu lapsepõlv oli õudne - mõlema vanema ränk haigestumine, lõputud kodutülid, depressiivsus ja masendus. Õe ja vennaga ei olnud ta kunagi eriti lähedane.

Noorusaeg möödus pättidest, joodikutest ning alaealistest rasedatest sõpradega koos aega veetes. Samuti ei olnud võõrad talle vaesus ja meeleheide. Enesetapust mõtles esimest korda siis, kui oli viiene ja kodust jooksis ära 14-aastasena.




Keskkooliaeg

Picture
(4)
Birk Rohelennu keskkooliaegki ei möödunud roosilisemalt kui lapsepõlv, elas ta ikka Viljandis ja sõpradeks olid samuti pätid ja joodikud. See aeg koosnes linna kõige räpakamates baarides kakerdamisest ja tavapärasest depressiivsest väikelinna-elust.

Terve noorusaja pidas ta ennast hirmkoledaks ja saamatuks, seega unistusi tema ellu ei mahtunud.
"Olin üldse selline isehakanud emogoot, käisin ringi mustade juuste ja auklike mustade riietega ning rõngastasin end," sõnab Birk.

Suure osa noorusest unistas surmast ja iial ei uskunud ta, et elu võiks olla teistsugune. Luges keskkooliajal palju klassikalist kirjandust (H. de Balzac, F. Dostojevski, O. Wilde, F. Kafka, E. A. Poe, K. Ristikivi, T. Kallas).

Hoolimata depressiivsest elust kodus meeldis talle koolis väga, seal leidis Birk Rohelend palju toredaid sõpru ja toetavaid kaaslasi, kes on siiani lähedaseks jäänud. Carl Robert Jakobsoni nimelise gümnaasiumi lõpetas Birk Rohelend hõbemedaliga.

Tegeles keskkooliajal ka intensiivselt joonistamisega, kuid kunstikooli minemiseks nappis julgust. Hiljem - aja vähesuse tõttu - kolis sõnadele ümber.




Ülikooliaeg

Picture
(5)
"Võtsin kogu oma sünguse, surmalembuse ja valu ning tegin sellest Birk Rohelennu"
Birk Rohelend

"Ülikooli astusin niisama, kuna kõik maailma asjad tundusid huvitavad, ei osanudki ühte ala teisele eelistada," meenutab Birk.

Ülikool oli aeg, mil Birk Rohelend avastas oma uue "mina". Tuli teine linn, teine elu, uued tutvused ja tegevusalad. See oli ka aeg, mil ta kirjutamisega tõsisemalt tegelema hakkas.

Birk ajas juuksed maha ning hakkas tegema trenni. Ta avastas, kui väga talle meeldib ennast liigutada ja uuest kehast leidiski keskkooliajast emogooti meenutav tütarlaps enesekindluse. Tartus töötas Birk Rohelend kuus aastat aeroobika- ja spinningutreenerina. "See oli väga ilus aeg. Armastasin oma tööd, oma elu, oma spordiklubi ja kaastreenereid," meenutab Birk ise.

Ülikooliajal tutvus Birk Rohelend ka esimese meeldiva mehega oma elus, kuid ühtlasi suri ka tema parim sõber. Sõbra surmast ja kõikidest sellega seonduvatest tormilistest sündmustest tema elus mõjutatuna sündis Birki esikteos "Mina, Mortimer", mis saavutas Tänapäeva ja Eesti Lastekirjanduse Liidu 2005a romaanivõistluses III koha.





Praegune elu ja tegevus

Picture
(6)
"Kui ma suudan oma elu niimoodi elada, et ma kellelegi liiga ei tee, ongi kõik juba hästi läinud."
Birk Rohelend

Pärast Tartus elamist, õppimist ja töötamist kolis Birk Rohelend pealinna. Edasised sündmused Birki elus inspireerisid teda kirjutama teoseid "Enesetapjad", "Mu sõraline sõber", novelli "Mustade kaantega kaustik" ning ballaadi "Alexander ja Belle".

Hetkel elab Birk Rohelend Tallinnas, kuhu kolis ta pärast kuus aastat Tartus elamist, õppimist ja töötamist. Ta abiellus, töötas teatud aja reklaamivaldkonnas strateegi ja taktikuna ning praegu on ta käed-jalad tööd täis kahe lapse kasvatamisega. Edasist potentsiaali näeb Birk endas näitekirjanikuna.

Birk Rohelend on alates 2008. aasta sügisest kirjandusrühmituse Purpurmust.org liige ning samuti õpib ta näitekirjandust Drakadeemias erialakursusel.

2009. aastal astus ta üles ka luuletajana luuleteatri Cabaret Rhizome sarjas Cabaret Interruptus.

Loengupidajana on Birk esinenud Eesti Noorte Keeleorganisatsiooni konverentsidel ja Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi suvekoolis.

Oma lemmikute kohta sõnab Birk: "Ma olen alati armastanud surnuid. John Lennonit, Sarah Kane'i, Sid Vicioust, Oscar Wilde'i, Hjalmar Bergmanit, Agatha Christiet. Looming on miski, mis ei sure kunagi. 
Loen mõnda Agatha krimkat ja ma tunnen selles ta hingeõhku, näen naerukurde ta silmanurkades ja sõrme trükimasina nupule vajutamas."


Birk Rohelend luuletust lugemas:



Kuidas sündis "Birk Rohelend"?

Picture
(7)
Nimi Birk Rohelend tuli kirjaniku juurde ise. Ülekantud tähenduses tähendab see "tugev kaunismaa"

Autor kasutab nime sellepärast, et juhtida loominguga seonduvat talle sobivas suunas ning luua võimalikult hästi tajutav kontseptsioon ja raamistik tema teostele.

Kasutada plaanib noor kirjanik seda pseudonüümi seni, kuni kirjutab morbiidset, häirivat, nii-öelda naha alla ronivat loomingut ja seda, millest tavaliselt kirjutada ega räägita ei taheta ega julgeta.

Anonüümsus on Birk Rohelennule alati väga oluline olnud ja ta peab ülimalt oluliseks seda, et keegi teda ennast Birkiga segi ei ajaks - looming on üks Birk Rohelend, päriselus on see kaunis noor naine aga hoopis teine, suisa asjassepuutumatu isik.